Akademia Turystyki

czwartek, 15 stycznia 2015

Rezydent biur podróży

Rezydent jest pracownikiem biura podróży, który na stałe, przynajmniej przez kilka miesięcy, przebywa w kurorcie, gdzie wypoczywają turyści. Najczęściej jest to sezon letni, okres od kwietnia/maja do września/października. Tak jest np. w Turcji, Grecji, Hiszpanii, Bułgarii… Na dalszych, egzotycznych kierunkach, w grę wchodzi zima, wtedy rezydenci potrzebni są w takich krajach jak Kuba, Kenia, Tajlandia… Są też kraje, w których rezydenci pracują cały rok (Egipt, Maroko).

Praca rezydenta może być całkiem przyjemna

Łatwiej podpisać umowę na dłuższy okres, np. na cały sezon letni, od kwietnia do października. Minimalny okres na jaki biuro gotowe jest zatrudnić rezydenta, to 3 miesiące: najgorętszy wakacyjny sezon, czyli lipiec – wrzesień. Tylko sporadycznie pojawiają się oferty pracy na krótsze terminy, np. dwa miesiące wakacji lub kilka tygodni ferii – rezydenci pracują też w ośrodkach narciarskich.

Pamiętać należy, że rezydent to nie pilot wycieczek. Ich praca się różni. Są to różne style turystyki. Pilot pracuje tam, gdzie dominują formy aktywne – najczęściej są to wycieczki objazdowe. Jedzie z grupą na krótki okres: góra tydzień lub dwa. Rezydent natomiast potrzebny jest w czasie wypoczynku pobytowego – tam, gdzie turyści leniwie spędzają czas na hotelowych plażach.

Jakie są obowiązki rezydenta?

Do zadań rezydenta należy opieka nad turystami. Odbiera turystów z lotniska, kwateruje w hotelu, udziela informacji na temat pobytu. Sprzedaje też wycieczki fakultatywne. Szczególnie ważną rolę ma do spełnienie w sytuacjach awaryjnych. Rozwiązuje i łagodzi problemy, udziela pomocy, np. w kontaktach z miejscową służbą zdrowia. On odwozi klientów na lotnisko i żegna ich w imieniu biura podróży. W międzyczasie pełni dyżury w hotelach oraz jest w gotowości, pod telefonem, na wezwanie jeśli turyści potrzebują pomocy.

Rezydent powinien cechować się odpornością na stres. To praca z ludźmi, a ci czasami są niezadowoleni i roszczeniowi, Przy nieumiejętnym postępowaniu łatwo o nadmierne emocje i kłótnie. Lepiej sprawdzają się osoby łatwo nawiązujące kontakty, towarzyskie i sympatyczne. Trzeba być gotowym na pracę o różnych porach doby, często bez oczekiwanej możliwości wypoczynku. Bywa, że trzeba pracować dzień i noc, a przespać się można przez godzinę w fotelu na lotnisku czekając na nową grupę turystów. Nie można liczyć na nudę, zawsze coś się dzieje. Więcej informacji w artykule: Rezydent, opis zawodu.

Ile zarabia rezydent?

To zależy od umiejętności i doświadczenia rezydenta, kraju w którym pracuje oraz biura podróży. Różnice mogą być spore. Bezpiecznie można przyjąć, że to kwota około 3 - 4 tys. zł miesięcznie, ale są rezydenci, którzy zarabiają nawet dwa lub trzy razy więcej. Pracodawca zapewnia przelot i zakwaterowanie.

Jak zostać rezydentem?

Najlepiej skończyć dobry, renomowany kurs. Taki, na którym naprawdę pozna się zawód rezydenta od podszewki. Tego nie zapewnią ani szkolenia internetowe, ani zajęcia prowadzone przez teoretyków. Osoba, która myśli o takim kursie powinna sprawdzić jakie doświadczenie i opinie ma organizator oraz kto prowadzi zajęcia.

Od 1 stycznia 2014 r. w Polsce nie ma już państwowych uprawnień pilota wycieczek. Do 2014 roku część biur podróży od rezydentów oczekiwała ważnej legitymacji pilota. Teraz nie ma już ku temu podstaw. W polskim prawie coś takiego jak "licencja pilota wycieczek" już nie występuje. Zatem osoby, które chcą pracować w charakterze rezydentów nie muszą mieć legitymacji pilota. Po deregulacji zawód został uwolniony. Teraz liczą się tylko kompetencje.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz